Ruud (onder) druk aan het bouwen met een maat van hem.
Ruud (onder) druk aan het bouwen met een maat van hem.

Achter de schermen van Harmony en 7th Sunday: ‘Wat hier verrijst is ongekend’

Recreatie en Toerisme

Sint-Oedenrode - Harmony of Hardcore en 7th Sunday Festival trekken komend weekend weer tienduizenden bezoekers naar Erp. Terwijl festivalgangers vooral uitkijken naar de muziek, de shows en het feestgedruis, zijn er achter de schermen al wekenlang professionals en vrijwilligers druk bezig om het terrein op te bouwen. Eén van hen is Rooienaar Ruud Dortmans, die inmiddels al ruim tien jaar onderdeel is van de vaste opbouwploeg.

Wie denkt dat een festivalterrein simpelweg ‘even wordt neergezet’, heeft het volgens Ruud flink mis. “Er komt echt ontzettend veel bij kijken,” vertelt hij. “Het is niet zomaar iets. Heel de dag door wordt er gepland en geschakeld. Er gaat ook best weleens iets mis, maar dat wordt dan opgelost. Wat ze hier voor twee dagen neerzetten is eigenlijk ongekend.”

Ruud rolde jaren geleden min of meer toevallig het wereldje binnen. “Ik ben ermee begonnen via Willem Dortmans (net als eigenaar van het festival Johan Dortmans eveneens geen familie van Ruud red.). Die kende ik van het werk. Zijn vrienden hielpen daar ook allemaal mee en toen vroegen ze of ik een keer mee wilde doen.” Wat begon als een losse helpende hand, groeide uit tot een vaste traditie. “Toen ik begon waren er misschien dertig vrijwilligers. Toen was het nog lang niet zo groot als nu. In de loop der jaren werd het steeds bekender en professioneler.” Ook de rol van de vrijwilligers veranderde mee. “In het begin deden we vooral van alles wat. Inmiddels wordt iedereen veel gerichter ingezet. Ze weten precies wie waar goed in is.”

Ruud begon ooit met het bouwen van podia voor Harmony of Hardcore. Vooral dat creatieve proces spreekt hem nog altijd aan. “Je maakt samen eigenlijk vanuit niets iets heel moois. Dat vind ik geweldig. Buiten bezig zijn, bouwen, dingen bedenken. Je moet soms echt creatief zijn met hout, tie-wraps en materialen.” Die creativiteit komt niet uit de lucht vallen. In het dagelijks leven werkt Ruud bij BAS. Daar bouwt hij mee aan nieuwe vrachtwagens. “Daar maak ik ook veel nieuwe dingen. Je leert daardoor creatief nadenken. Als iets op de ene manier niet lukt, dan probeer je het gewoon op een andere manier.” Juist die afwisseling maakt het vrijwilligerswerk volgens hem zo leuk. “Het verschilt ieder jaar weer. Afgelopen weekend hebben we bijvoorbeeld nog een podium midden in het bos gebouwd dat bijna volledig uit banners bestond. Dat soort dingen maakt het gaaf. Geen jaar is hetzelfde.”
Waar hij vroeger meerdere dagen achter elkaar hielp met de opbouw, werd de Rooienaar dit jaar wat minder veel ingepland. “Normaal draaide ik meerdere dagen mee, maar dit jaar hielp ik vooral op Hemelvaartsdag en vrijdag.” Toch blijft hij betrokken bij dezelfde vaste groep vrijwilligers waar hij ooit mee begon. “Die groep bestaat eigenlijk nog steeds. We doen dit al tig jaar samen. Dat maakt het ook gezellig.” En juist die gezelligheid is minstens zo belangrijk als het festival zelf. Natuurlijk krijgen vrijwilligers een kaartje als bedankje voor hun inzet, maar daar draait het volgens Ruud niet alleen om. “Dat kaartje is leuk, daar doe ik het ook wel een beetje voor natuurlijk,” lacht hij. “Maar vooral de sfeer en de gezelligheid maken het mooi. Je bent samen ergens naartoe aan het werken.” Na dagen bouwen volgt vervolgens het moment waarop duizenden bezoekers het terrein betreden. “Dan zie je ineens alles tot leven komen. Dat blijft bijzonder.”

Komend weekend hoopt Ruud vooral op één ding: goed weer, maar dat ziet er goed uit. “Dat mag ook wel weer eens,” zegt hij lachend. “De afgelopen drie jaar hebben we behoorlijk wat regen gehad tijdens het festivalweekend.”

Met volle festivalvelden, stampende muziek en veel zon boven Erp lijkt dat dit jaar goed te komen. Ruud is er dan ook weer twee dagen te vinden. Dan geniet van hij van de muziek, maar natuurlijk ook weer van wat ze hebben gemaakt.