
Braveau maakt cirkel rond: Koffieprut naar de moestuin en kontjes van het brood naar het varken
Zakelijk Kwartierke Klets!Sint-Oedenrode - Nog maar zo’n anderhalf jaar geleden werd het nieuwe pand van lunchroom Braveau geopend. Braveau, toen al een goedlopende en sociaalmaatschappelijke zaak met Maartje Diks als eigenaresse, breidde uit met een tweede pand dicht bij huis. Een aanlokkelijke kans waarin veel mogelijkheden gezien werden. De prachtige grote ruimte van het pand aan de Heuvel dat voorheen werd verhuurd aan Durlinger voldeed aan alles wat nodig was om lunchroom Braveau toekomstbestendig te maken en het zou een geweldige werkplek zijn voor de werknemers met een licht verstandelijke beperking. Voor “Onze Kanjers”, zoals Maartje het zegt.
Door: Caroline van der Linden
Leuk om haar nu weer eens een bezoek te brengen om te vragen hoe het er nu voorstaat en of het concept aan de verwachtingen voldoet. “Leuk je weer te zien”, begroet Maartje me enthousiast. “Neem plaats”, zegt ze en al snel begint ze te vertellen over hoe het er sinds de opening voorstaat. “Het gaat goed”, steekt ze enthousiast van wal. “Het aantal medewerkers is van drie naar tien personen per dag gegaan en sinds twee weken zijn we ook op woensdag open. Voorheen waren we op deze dag gesloten omdat we eerst de groepen wilden laten groeien, voordat we een extra dag open zouden gaan. Maar dat is nu al zover en we denken er zelfs over om een tweede groep achterin het pand te plaatsen, want er is ruimte genoeg.
Iedereen kan er iets doen op zijn of haar tempo en dat is in de lunchroom niet altijd mogelijk. Door deze optie kunnen we dus kijken wat bij wie het meest passend is. Echt een uitkomst. Er wordt gekookt en gebakken. De appeltaarten die we in de lunchroom eten worden daar door de Kanjers gebakken. Maar ook de soepen, de brownies, de quiches en de loempia’s voor de high tea worden er gemaakt. Nu zijn we alweer aan de slag met het maken van kerstpakketten. Dit is verlopen zoals we gehoopt hadden, want vanaf eind september staat het daar weer helemaal vol. Je kunt er dan bijna niet meer naar achter lopen naar het kantoor”, lacht ze. Een groot succes dus. Maartje legt uit hoe het in z’n werk gaat: “Er is een grote showroom waar bedrijven helemaal hun eigen pakket kunnen samenstellen. Onze mensen pakken het in en omdat het echt productiewerk is, is het een ideale activiteit voor hen. Aan de wand hangen we foto’s met wat er allemaal in moet en tijdens de werkzaamheden zetten we een gezellig kerstmuziekje op. We hebben er altijd veel plezier. Als de pakketten klaar zijn, tellen we het na of het helemaal compleet is. Er zit ook altijd één non-food kadootje in waardoor onze mensen al tijdig kunnen beginnen. Nu zijn ze al 400 spellen aan het inpakken.”
En dan is er sinds januari ook nog een mooi partnerschap met de zorgboerderij tot stand gekomen waar van alles plaats vindt. “Ook daar zijn we groeiende”, vertelt Maartje trots. “Parkonderhoud van het Land van Kien, het bijhouden van de moestuin, de boerderijwinkel en de dierverzorging zijn hier onderdeel van”, legt ze uit. “Eitjes die er uitgehaald worden, worden daar direct schoongemaakt en gebruiken we weer in onze lunchroom. De kontjes die wij overhouden van het brood gaan andersom weer naar de varkens en onze koffieprut gaat naar de moestuin. Betere voeding kun je niet krijgen toch?”, lacht ze. “Als het in de winter daar te koud is, kunnen mensen in onze bakery zoals we het pand waar Durlinger zat nu noemen, kerstpakketten inpakken. Alles is met elkaar verbonden”, zegt ze enthousiast.
Per dag werken er altijd dezelfde mensen en ook de begeleiding is op vaste dagen ingedeeld. Er wordt niet gewisseld, waardoor onze Kanjers altijd dezelfde gezichten zien. Dat is fijn, ze kennen elkaar daardoor goed. Er is altijd één aanspreekpunt, op iedere locatie is er een pedagogisch medewerker en daarnaast hebben we een zorgcoach in dienst. Zij houdt de verschillende vestigingen in het vizier en houdt zich bezig met financiën en bijvoorbeeld de oudergesprekken. Eén keer per jaar schrijven we een plan en één keer per jaar een evaluatie per cliënt. In totaal zijn er nu 45 mensen die bij ons een onderkomen hebben in de dagbesteding.”
Het is wel duidelijk dat het niet alleen het draaien van de lunchroom betreft, maar er heel wat andere zaken bij komen kijken. Mooi om te zien en te horen hoe bevlogen Maartje is en hoe ze er samen met haar personeel en haar Kanjers een aanwinst voor ons dorp van hebben gemaakt.























