Peter (r) draagt symbolisch het stokje over aan zijn opvolger Ruud.
Peter (r) draagt symbolisch het stokje over aan zijn opvolger Ruud. Foto: Cor van Oorschot

De Koning draagt het Oranje-koffertje over

Verenigingen

Sint-Oedenrode - Oranjevereniging Sint-Oedenrode heeft een nieuwe voorzitter. Voormalig bestuurslid Ruud Steenbakkers neemt het stokje over van Peter de Koning. De missie om het gevoel van saamhorigheid te creëren en generaties samen te brengen blijft in stand. Grote veranderingen zullen dan ook niet plaatsvinden.

Door: Freek Vervoort

De vereniging houdt zich onder andere bezig met de Oranjefeesten en alles wat er op Koningsdag georganiseerd wordt. Daarnaast speelt het ook een belangrijke rol in de organisatie van de Dodenherdenking, Bevrijdingsdag en Remember September. Gevarieerde evenementen die veel van de organisatie verlangen. “Het is prachtig om bij al deze evenementen betrokken te zijn”, geeft de nieuwbakken voorzitter aan. En dat Ruud daarbij betrokken is geraakt, is eigenlijk puur toeval, legt hij uit. “In 2022 stond ik op het Kerkplein met Mark, een vriend van me. Wij hadden het erover dat we het jammer vonden dat er zoveel jeugd naar de stad trekt en dus niet in Rooi blijft met Koningsdag. Toevalligerwijs stonden er wat mensen van de Oranjevereniging achter ons en vingen ons gesprek op. Die zeiden meteen: ‘Dan moeten jullie in het bestuur komen, dan kun je daar iets aan doen’. En zo geschiedde.”

Ruud en Mark sloten zich aan en in het jaar 2023 hebben ze vooral meegedraaid, gesjouwd en gekeken. Na dat jaar zijn ze zich meer gaan focussen op de jeugd en hebben ze geïnformeerd of er horeca aan wilde sluiten. Dat is gelukt en inmiddels is SmaakRouteRooi aangesloten. Waar een nieuwe voorzitter komt, neemt ook een oude voorzitter afscheid. Peter de Koning heeft tien jaar lang het bestuur voorgezeten. Door privéomstandigheden stopt hij nu als voorzitter. Toch blijft hij wel betrokken. “Al jaren geef ik een toespraak tijdens Dodenherdenking op 4 mei. Dat blijf ik voorlopig doen. Zo blijf ik toch ietwat betrokken. Ik vind het jammer dat ik moet stoppen, maar we hebben een heel goed bestuur van acht mensen in verschillende leeftijden. Menig vereniging is daar jaloers op. Ik draag het stokje dus met een gerust hart over.”

Toen De Koning vertelde dat hij wilde stoppen als voorzitter, waren er twee gegadigden. Omdat zij elkaar niet wilden passeren hebben ze in goed overleg besloten dat Ruud het Oranje koffertje overneemt. Dat koffertje behoort toe aan de voorzitter. Of de twee Koningsgezind zijn reageert Peter gevat. “Kijk maar naar mijn achternaam. Ik ben zelf De Koning”, lacht hij. “Maar zonder gekkigheid, heel veel heb ik niet met het Koningshuis. Wij vonden het vooral belangrijk dat er dingen georganiseerd worden, zeker in combinatie met de andere evenementen. Dat is gewoon belangrijk voor het dorp en de inwoners.” Dat maakt de Oranjevereniging dan ook belangrijk voor Rooi, zo geeft Ruud aan. “We organiseren niet alleen die tent voor de jeugd, maar ook het kinderplein bijvoorbeeld. Dat wordt steeds uitgebreider. Bij Odendael zorgen we ook dat ieder jaar iets te doen is en dit jaar komt er iets nieuws voor de jeugd tussen twaalf en zeventien. In samenwerking met onder andere Scouting, Zevensprong en de Jeugd Vakantie Week hebben we een groot bereik. Dat is leuk om te zien!” Naast dat Ruud Steenbakkers zijn rol als voorzitter heeft ingenomen, is Ruud van Vught gestopt als secretaris. Na zo’n achttien jaar stopt hij daarmee. Mark van Esch is bereid gevonden om deze taak op zich te nemen. Zo kan de Rooise Oranjevereniging weer jaren vooruit.

Afbeelding
Afbeelding