
Ongediertebestrijding onder druk, maar nog altijd hoognodig
ZakelijkSint-Oedenrode - Kleine gedierten zoals ratten en muizen, of insecten als spinnen en kakkerlakken; menig mens krijgt er de kriebels van. Dat geldt niet voor Peter van Acht en zijn vrouw Lizzy, samen eigenaar van Van Acht ongediertebestrijding. Dit beroep is volgens hen nog altijd belangrijk. En dat zal ook altijd zo blijven. Toch zijn er ontwikkelingen gaande die het lastiger maken. “Je moet je blijven aanpassen. Altijd op de hoogte blijven. Jezelf innoveren, om het mooi te zeggen. Zo onderscheid je jezelf”, vertelt Peter van Acht.
Eén van die ontwikkelingen is het verbod op het gebruik van gif bij ratten- en muizenbestrijding. Zowel binnen als buiten. Dit verbod gaat in op 1 januari 2023. Daarom gaat Peter voortaan aan het werk met de persluchtbuks. Dat is niet zomaar een luchtbuks, want deze bevat een computervizier, waardoor het schieten sneller en makkelijker gaat. Hiervoor kreeg hij als eerste in Noord-Brabant de vergunning. “Dat, in combinatie met een nachtkijker, en het probleem is opgelost”, vertelt hij. Die nachtkijker is nodig, want het werk met de luchtbuks vindt vooral in de avond en nacht plaats. “Een flinke investering, maar het afschieten is ook secuur werk. Het zorgt voor een snelle en pijnloze dood voor het dier.” Daarnaast moet bij iedere locatie een afschotvergunning worden aangevraagd bij het Faunabeheer Eenheid (FBE).
Problemen
Een luchtbuks is effectief voor buitengebruik, maar juist op plekken waar het ongedierte veel voorkomt, zoals in centra, is het niet handig. “Er is wat voor te zeggen dat het zonder gif moet kunnen. Met klemmen bijvoorbeeld. Maar het zijn intelligente beesten. Daar gaat meer tijd in zitten”, vertelt Lizzy. Peter vult aan: “Deze wet is gemaakt achter het bureau. Het is niet de praktijk. Als ik een rattenkist plaats, dan loopt de rat daar twee weken lang omheen. Daarna gaat hij pas kijken, maar loopt ‘ie weer weg. Na zo’n drie weken loopt hij erin, en dan heb je er een gevangen. Met vergif heb je hem in een keer.”
Naast het verbod, helpen andere zaken ook niet mee. Zo schuiven mensen de schuld van het rattenprobleem vaak naar de buurman, aldus Peter en Lizzy. “Het is een grote denkfout dat ratten altijd leven op plekken waar het vuil is. Ze zijn op zoek naar voedsel en voortplanting, zo simpel is het”, lacht Peter. Uiteindelijk maakt het niet uit waar het probleem vandaan komt. Wanneer de ratten er eenmaal zijn, moet er wat aan gedaan worden. “In het verleden was er een wijk in Sint-Oedenrode die afsprak niet langer met vingers te wijzen. In plaats daarvan besloten ze gezamenlijk om wat aan het probleem te doen. Toen schakelden ze ons in. Zo zou het vaker moeten.”
Over Van Acht ongediertebestrijding
Als ongediertebestrijder is Peter werkzaam voor verschillende klanten: bedrijven, horeca, en particulieren. Die laatste groep vindt hij het leukst. “Daarbij is iedere situatie anders. Die variatie maakt het werk mooi.” Peter legt uit dat ze zich met die persoonlijke werkwijze onderscheiden. “We nemen iedere klant serieus. Hoe klein of groot het probleem ook is: wij stellen het vast en komen met een oplossing.” Naast de particulieren hebben ze bij Van Acht een vaste klantenkring. “Bijvoorbeeld een restaurant waar ik iedere maand een bezoek afleg.”
Zorgen voor de toekomst
Het beroep van de ongediertebestrijder blijft belangrijk. Zeker nu er meer insecten vanuit andere landen verschijnen. “We komen andere dieren tegen, zoals Hornaars en bijvoorbeeld de Faraomier (een vleesetende mier)”, vertelt Peter. Ook valt het hem op dat ratten steeds groter worden.
Wanneer het interview ten einde komt, vat Peter nog één keer het belangrijkste samen: “Plagen zullen er altijd zijn. En als ik eerlijk ben: het beroep van de ongediertebestrijder is een uitstervend ras. De meesten die ik tegenkom zijn vijftig plus, en er melden zich weinig jongeren aan.” Lizzy springt in: “Het is nog wel zo’n prachtig beroep!” Hoe het er over vijftig jaar uit gaat zien, is ook voor Peter en Lizzy een raadsel.















