
‘Ik ben niet iemand die de hele wereld wil veranderen, maar hou wel van radicale ideeën’
PolitiekMeierijstad - D66-lijsttrekker Gertjan Hobert (44) wil geen complete revolutie, maar staat wel open voor radicale ideeën. Hij vindt dat het sociaal domein kritisch tegen het licht moet worden gehouden, wil niet beknibbelen op onderwijs en vindt dat Veghel nog altijd als stad moet worden betiteld.
Door: Ties van Dooren
Hoe bent u in de gemeentepolitiek terechtgekomen?
Op een verjaardag werd ik gevraagd lid te worden van een lokale partij in het toenmalige Veghel. Uiteindelijk ben ik voor Hart voor Veghel in de gemeenteraad gekomen, terwijl ik toen al lid was van D66. Toen de fusie naar Meierijstad op stapel stond, werd D66 Meierijstad opgericht met Marrik van Roozendaal als fractievoorzitter. Toen hij besloot te stoppen, heb ik mezelf opgeworpen als zijn opvolger.
Waarom bent u de politiek ingegaan?
De belangrijkste reden is dat ik het leuk vind om te doen. Als raadslid kun je echt iets veranderen. Je hebt direct invloed op beleid en besluitvorming.
Wat zijn uw drijfveren om politiek actief te zijn?
Leave this world a little better than you found it – laat alles een beetje beter achter dan je het aantrof – zei scouting-oprichter Baden-Powell ooit. Daar sluit ik me volledig bij aan. Je verandert de wereld niet ineens helemaal; dat gaat in kleine stapjes. Zelf ben ik niet iemand die de hele wereld wil veranderen, maar ik hou wel van radicale ideeën.
Aan welke radicale ideeën moeten we denken?
D66 wil dat Meierijstad een pilot start met een omgevingsplan waarin vooraf duidelijke kaders worden vastgelegd. Als die kaders eenmaal staan, hoeven initiatiefnemers alleen nog een melding te doen zodra de bouw start. Er is geen aparte vergunning meer nodig, wat zorgt voor minder vertraging, minder bureaucratie en waardoor woningen sneller kunnen worden gebouwd.
Verder willen we woningzoekenden aan tafel zetten met omwonenden die bezwaar indienen tegen woningbouwplannen Zo ontstaat meer wederzijds begrip en hopelijk leiden deze gesprekken tot minder procedures.
Zijn er politici waar u tegenop kijkt?
Landelijk Sigrid Kaag en natuurlijk Rob Jetten. Lokaal heb ik veel geleerd van Harrie Verwegen. Hij was een beetje mijn mentor toen ik raadslid in Veghel was.
Denken jullie te kunnen meeliften op het succes van de landelijke partij?
Ik verwacht van wel. Landelijk is D66 de grootste partij geworden, dus ik hoop dat wij daarvan kunnen profiteren. Het is een reëel scenario.
Hoe kijkt u naar het politieke landschap in Meierijstad?
Er wordt uitstekend samengewerkt en als oppositiepartij kun je echt iets betekenen. In veel gemeenten staan coalitie en oppositie lijnrecht tegenover elkaar. Dat is bij ons totaal niet aan de orde. Zo wilden wij graag een school in Veghels Buiten. Daar hebben we een voorstel voor ingediend en nu komen er twee scholen. De goede sfeer in de gemeenteraad leidt ertoe dat we met z’n allen meer gedaan krijgen. Daar profiteert heel Meierijstad van.
Is het niet een beetje te lief?
Nee, ik vind het er af en toe wel pittig aan toegaan. Gelukkig wel op de inhoud. Dat vind ik het allerbelangrijkste. Het debat over het openluchtzwembad was bijvoorbeeld best fel, zonder het op de persoon te spelen.
Terwijl Meierijstad moet bezuinigingen, trekt D66 een hoop geld uit voor een matig lopend buitenbad in Veghel. Had dat geld niet beter besteed kunnen worden?
Nee, wij denken dat het openluchtzwembad van meerwaarde is. Volgens mij zijn er een heleboel Veghelaren die blij zijn dat het zwembad voor tien jaar is gered. Bovendien is het relatief niet zo heel veel geld.
Sportfondsen en de burgerinitiatief Buitenbad Open krijgen de kans er iets moois van te maken. Maar als over tien jaar blijkt dat het niet van de grond is gekomen, moeten er consequenties volgen. Eindeloos investeren is geen optie.
Het is geen beslissing geweest om de Veghelse achterban te pleasen?
Absoluut niet.
In het verkiezingsprogramma staat dat jullie streven naar 80.000 nieuwe bomen, duurzaamheidsleningen, boeren belonen voor natuur en landschapsbeheer en een werkbonus voor mensen in de bijstand. U strooit met geld, maar waar gaat D66 het allemaal van betalen?
Het verkiezingsprogramma is ons wensenlijstje. We begrijpen dat niet alles één-op-één wordt overgenomen, maar gaan er ook niet inzetten wat we allemaal niet willen.
Wij zijn bijvoorbeeld niet tegen hondenbelasting, het gemeenterestaurant kan best een extra dagje dicht en de grote verkiezingsborden kunnen was ons betreft achterwege blijven.
Dat is allemaal klein bier en nooit genoeg om alle D66-plannen van te bekostigen.
Klopt, daarom vind ik dat we het sociaal domein eens kritisch tegen het licht moet houden. Er gaat ontzettend veel geld naartoe, maar de vraag is of dat allemaal even efficiënt wordt besteed. Wel moeten we er als gemeente altijd voor zorgen dat iedereen de zorg krijgt die hij of zij nodig heeft. Daarnaast willen we putten uit de algemene reserves.
Waar wordt sowieso niet op beknibbeld?
Onderwijs. We zijn niet voor niets de onderwijspartij.
Jullie willen Veghel in alle gemeentelijke communicatie voortaan als stad aanduiden. Waarom?
Omdat Veghel een middelgrote stad is, zeker op economisch gebied. Als je bij de provincie of het Rijk aanklopt en jezelf een stad noemt, word je serieuzer genomen. Bovendien draagt het bij aan het aantrekken van bedrijvigheid en innovatieve initiatieven.
Een stad heeft andere oplossingen nodig dan een dorp. Bepaalde wijkgerichte beslissingen kun je niet tegelijk in Boerdonk en Veghel invoeren: de kernen zijn te verschillend. Benoem Veghel gewoon wat het is: een stad. In een dorp bouw je geen zevenlaags parkeergarage.
Toen u dit voorstel presenteerde in de gemeenteraad, werd er lacherig over gedaan. Ruud Merks (SP) dacht dat het om een grap ging en Jankees Schwiebbe (CDA) zei gekscherend dat ze Veghel in Schijndel altijd ‘een gehucht’ noemen. Tot overmaat van ramp stemden alle partijen tegen. Was dat pijnlijk voor u?
Ik vond het vooral jammer, omdat het wel degelijk een serieus voorstel was. We moeten serieus kijken naar hoe we naar al onze kernen kijken. Van de dertien kernen zijn er negen te beschouwen als traditionele dorpen. De overige kernen ontstijgen dat niveau inmiddels. Zo zien wij Erp als een grotere kern, waarvoor specifiek moet worden gekeken naar wat werkt.
En het leverde veel publiciteit op?
Daar was het ons niet om te doen, maar ik zal niet ontkennen dat dit mooi was meegenomen. Nooit eerder kreeg ik zoveel reacties op een motie.
D66 wil minimaal 4000 nieuwe woningen bouwen. Er staat alleen niet bij waar die moeten komen te staan?
Een aantal locaties zijn door de gemeente al vastgesteld, zoals Veghels Buiten en Hooghekke in Schijndel. Maar dat is niet genoeg. De woningnood is hoog, dus moet er bijgebouwd worden. Deze nieuwe woningen moeten verspreid over heel Meierijstad komen te staan. In Veghel en Schijndel kunnen we de hoogte in en in de kleine kernen kiest D66 voor het principe van ‘een straatje erbij’: kleinschalige, gefaseerde uitbreidingen aan de dorpsrand. Er komt niet ineens een woontoren in Nijnsel te staan.
Gaat dit altijd ten koste van natuur en landbouwgrond?
Daar kun je inderdaad niet omheen. Er is een strijd om ruimte. Daarom zijn wij ook voorstander van hoogbouw in Veghel en Schijndel.
Het zou echter niet eerlijk zijn om te zeggen dat er geen natuur of landbouwgrond verloren gaat. Wel zetten we zoveel mogelijk in op landbouwgrond, natuur willen we zoveel als mogelijk sparen. We gaan niet rücksichtslos bouwen.
D66 is voorstander van windturbines. Bent u het eens met de locaties Rooise/Schijndelse Heide en Windpark Veghel Win(d)t (vier turbines langs de A50)?
Om aan de volledige energievraag van Meierijstad te voldoen, zou je 700 hectare zonnepanelen moeten neerleggen. Met de energietransitie in het vooruitzicht kun je dus niet om windenergie heen. Windpark Veghel Win(d)t gaat er komen en ik hoop dat er snel gebouwd wordt.
De locatie Rooise/Schijndelse Heide moet eerst goed worden onderzocht. Als uit dat onderzoek blijkt dat de locatie geschikt is, zijn wij voorstander. Deze windturbines mogen echter niet ten koste gaan van gezondheid en leefkwaliteit van de omgeving.
Windturbines en ook zonnevelden moeten zorgvuldig worden ingepast in het landschap. Het zijn misschien niet de populairste keuzes, maar wel noodzakelijke maatregelen voor de energietransitie.
D66 wil een Meierijstad ‘waar iedere inwoner zich werkelijk thuis voelt en kan gedijen’. Dat is wel heel breed. Wat bedoelt u daar concreet mee?
We streven naar een gezonde, fijne leefomgeving waar genoeg te doen is om jezelf te vermaken. Mensen moeten met een tevreden gevoel in Meierijstad wonen.
Zien jullie jezelf als serieuze coalitiepartij?
Daar gaan we wel voor. We hebben een mooi verkiezingsprogramma geschreven, dat doe je niet voor niets. D66 is er klaar voor.
Heeft u ambitie om wethouder te worden?
Die procedure loopt nog.
Dat is dus een ‘ja’?
Nee, zoiets moet je eerst met het thuisfront overleggen. Maar ik zeg niet bij voorbaat ‘nee’. Mocht het zover komen, dan moet ik er wel goed over nadenken.
Zijn er partijen die u uitsluit?
Met Forum voor Democratie gaan we niet samenwerken. Onze idealen liggen veel te ver uit elkaar.
Met hoeveel zetels is D66 tevreden?
We hebben nu twee zetels en willen graag ons zetelaantal verdubbelen. Met vier zetels zou ik tevreden zijn.
Gertjan Hobert is geboren in Delft, maar verhuisde op zijn vierde naar Veghel. Hij woont er nog altijd.
















