
Steeds meer vrijwilligers helpen bij een hartstilstand
Goed nieuwsSint-Oedenrode - Het aantal vrijwilligers dat hulp verleent bij een hartstilstand is sterk toegenomen. Vorig jaar reageerde ruim 80 procent van de opgeroepen burgerhulpverleners positief, terwijl dat in 2019 nog maar 60 procent was. Dit blijkt uit cijfers van HartslagNu, de organisatie die de verspreiding en het gebruik van AED’s stimuleert.
Door: Jan & Wenny van der Heyden
Een AED (Automatische Externe Defibrillator) is een apparaat dat een stroomstoot kan geven aan het hart van iemand met een hartstilstand, waardoor het hartritme kan worden hersteld. Hoe sneller een AED wordt gebruikt, hoe groter de kans op overleving is. Daarom is het belangrijk dat er voldoende AED’s beschikbaar en toegankelijk zijn in heel Nederland, en dat er genoeg vrijwilligers zijn die een AED kunnen bedienen.
De Hartstichting streeft ernaar van heel Nederland een zogenaamde ‘hartveilige zone’ te maken, zodat mensen met een hartstilstand buiten het ziekenhuis binnen 6 minuten de juiste hulp krijgen. De stichting zegt dat er 30.000 defibrillatoren nodig zijn die permanent beschikbaar en toegankelijk moeten zijn voor optimale hulp. Nu zijn er ongeveer 15.000 geregistreerd.
De Hartstichting denkt dat met dat hogere aantal defibrillatoren en met de 235.000 burgerhulpverleners die er al zijn, jaarlijks 2500 levens gered kunnen worden. Burgerhulpverleners zijn vrijwilligers die kunnen reanimeren en enige ervaring met een defibrillator hebben. Zij staan ingeschreven bij HartslagNu en zijn als vrijwilliger oproepbaar bij een calamiteit.
Reanimatie binnen zes minuten vergroot de kans op overleving. De overlevingskans is gestegen van 9 procent in de jaren negentig tot bijna 25 procent. “Het is belangrijk om je te realiseren dat als je zo’n apparaat in de buurt hebt, je in korte tijd levens kan redden”, aldus de directeur van de hartstichting.
Rooi Hartsafe
Ook in ons dorp is de Stichting Rooi Hartsafe al 15 jaar actief. In deze tijd zijn er zo’n 600 mensen opgeleid. In totaal zijn in Sint-Oedenrode 68 van de 84 AED’s permanent beschikbaar en telt Rooi maar liefst 305 vrijwillige hulpverleners. Volgens gegevens van HartslagNu zijn er in onze ambulanceregio per 1000 inwoners 0,67 AED’s permanent inzetbaar via het oproepsysteem per sms. In Sint-Oedenrode zijn dat er viermaal zoveel.
De Stichting Rooi Hartsafe plaatst en onderhoudt AED’s die zoveel als mogelijk permanent voor iedereen beschikbaar zijn, geeft voorlichting over reanimeren en zorgt in samenwerking met Stichting Reanimatie Sint-Oedenrode voor reanimatiecursussen. Stichting Rooi Hartsafe ondersteunt het telefonisch oproepsysteem van HartslagNu.













