BONE FUSION met in het midden Ben.
BONE FUSION met in het midden Ben. Foto:

BONE FUSION naar China: ‘Voor ons is dit de Champions League’

Cultuur

Nijnsel - Van een eerste muzikale reis naar China in 2001 tot zeven concerten in grote Chinese theaters, precies 25 jaar later. Voor Ben van den Biggelaar uit Nijnsel komt dit najaar een bijzonder verhaal rond. Met Trombone Collective BONE FUSION & friends reist hij eind oktober naar Shanghai. Maar eerst wacht op zondag 13 september een belangrijke generale repetitie in De Beckart.

Het avontuur begon eind jaren negentig bij de toenmalige Philips Harmonie. Daar raakte Ben bevriend met de Chinese trombonist David Shen. Shen bracht hem in 2001 voor het eerst naar China. „We hebben daar de prachtigste dingen meegemaakt”, blikt hij terug. Zo speelde hij midden in Shanghai voor duizenden mensen en trad het gezelschap op bij scholen en orkesten. 

Het bleef niet bij die ene reis. In de jaren daarna ontstonden tal van muzikale uitwisselingen tussen Nederland en China. De Nijnselaar bezocht het land inmiddels vijf keer en zag Shanghai in de tussentijd razendsnel veranderen. 

Nu komt er een bijzonder slotstuk. Shen wil na 25 jaar stoppen met het organiseren van de culturele reizen en vroeg Ben om nog één keer samen naar China te gaan. „We zijn 25 jaar geleden samen begonnen. Hij zei: ik wil ook met jou het laatste doen.” 

BONE FUSION wordt voor de gelegenheid uitgebreid met bevriende koperblazers en slagwerkers. Met vijftien musici wacht een pittige tournee langs grote theaters in en rond Shanghai. Zeven dagen achter elkaar wordt er op hoog niveau gespeeld. „Voor ons is dit een beetje de Champions League”, aldus Ben. „We zijn uiteindelijk allemaal topamateurs, maar het blijft amateur. Dit vraagt heel veel van je.” 

Voordat het gezelschap op 28 oktober naar China vertrekt, wordt het programma nog één keer voor publiek gespeeld. Op zondag 13 september van 14.00 tot 16.00 uur staat BONE FUSION & friends in De Beckart in Nijnsel. Bezoekers horen een opvallende mix van Chinese volksmuziek, klassiek, pop en musical, van Beethoven tot The Beatles. Tickets zijn verkrijgbaar via www.bonefusioncollective.nl of aan de deur.

Van den Biggelaar hoopt vooral op één ding: een volle zaal in Nijnsel voordat het grote Chinese avontuur begint.