Mark Wijgergangs is thuis in deze materie.
Mark Wijgergangs is thuis in deze materie. Foto: Jeroen van de Sande

Ondernemers opgelet: ook jouw bedrijf kan doelwit zijn van een cyberaanval

Zakelijk

Sint-Oedenrode - Of je nu een webshop runt, een bouwbedrijf hebt of met gevoelige klantdata werkt – de digitale veiligheid van je organisatie is vandaag de dag minstens zo belangrijk als een goed slot op de deur. Toch blijkt in de praktijk dat veel mkb-ondernemers in onze regio zich nog onvoldoende bewust zijn van de risico’s. Ondernemend Sint-Oedenrode wil daar verandering in brengen. Daarom spraken we met ICT-specialist Mark Wijgergangs van Drie-O automatisering: “Het is niet de vraag óf je wordt aangevallen, maar wanneer.”

Door: Jeroen van de Sande

Cybercriminelen richten hun pijlen op het mkb
Steeds vaker zijn het niet de grote bedrijven die worden gehackt, maar juist kleinere organisaties. “Cybercriminelen weten dat mkb’ers vaak minder goed beveiligd zijn. Dat maakt ze een makkelijk doelwit,” vertelt Mark. “En één klik op een verkeerde link kan al genoeg zijn om je hele organisatie plat te leggen.” De gevolgen van een aanval zijn ingrijpend: langdurige stilstand, reputatieschade, boetes bij datalekken en verlies van vertrouwelijke klantgegevens. “En dan hebben we het nog niet eens over de kosten,” vult Mark aan. “Een cyberincident kan tienduizenden euro’s schade veroorzaken, los van het verlies aan vertrouwen.”

Medewerkers zijn de zwakste én sterkste schakel
Wat veel ondernemers niet weten, is dat medewerkers vaak het eerste doelwit zijn van cybercriminelen. Niet omdat ze kwaad willen, maar omdat ze simpelweg niet weten waarop ze moeten letten. “Via zogenaamde social engineering proberen criminelen je personeel om de tuin te leiden. Bijvoorbeeld door zich voor te doen als een collega of leverancier,” aldus Mark.

Daarom is bewustwording cruciaal. “Je kunt je systemen nog zo goed beveiligen, maar als medewerkers niet getraind zijn in het herkennen van risico’s, blijft het dweilen met de kraan open.”

Waar begin je?
Voor veel ondernemers is cybersecurity een abstract onderwerp. Wat heb je nodig? Wat is overbodig? En wat heb je misschien allang op orde zonder het te weten? Drie-O ontwikkelde daarom een praktische roadmap voor mkb-bedrijven. “We starten met een nulmeting,” legt Mark uit. “Daarmee brengen we in kaart waar de risico’s zitten en wat je al goed geregeld hebt. Vervolgens kijken we samen waar je de meeste winst kunt behalen.”

De aanpak is laagdrempelig en afgestemd op de bestaande IT-omgeving van het bedrijf. “Geen ingewikkelde rapporten, maar een helder stappenplan waar je echt wat aan hebt.”

Cyberveilig ondernemen begint bij inzicht
De boodschap van Mark is helder: cybersecurity hoeft geen obstakel te zijn, als je maar weet waar je moet beginnen. “Het gaat erom dat je als ondernemer de controle houdt. Door inzicht te krijgen in je digitale weerbaarheid, kun je gerichte keuzes maken die bij jouw bedrijf passen.”

“Digitale veiligheid is niet langer iets voor later,” besluit Mark. “Het is de basis voor duurzaam en veilig ondernemen.”

Ondernemend Sint-Oedenrode is een bundeling van ruim 200 ondernemers. Ze ontmoeten elkaar met regelmaat om te netwerken. Tijdens die ontmoetingen worden ook veel ervaringen uitgewisseld. Cybersecurity is er een van, maar zo zijn er nog veel meer onderwerpen die voor ondernemers interessant zijn. Het motto is daarom: van elkaar kun je leren. Wil je ook lid worden van Ondernemernd Sint-Oedenrode? Ga dan naar www.ondernemendsintoedenrode.nl