Sloopbedrijf van Kessel.
Sloopbedrijf van Kessel. Foto: Bas Ulehake

Circulair slopen is nu populair, bij Sloopwerken van Kessel al zestig jaar

Zakelijk

Sint-Oedenrode – De familie van Kessel staat te boek als hardwerkend, maar vooral ook als ondernemend. Dit jaar bestaat het sloopbedrijf van hen zes decennia en dat zegt eigenlijk alles. De toekomst is bovendien rooskleurig, want een nieuwe generatie staat klaar en er komt iets nieuws van de grond.

Door: Jeroen van de Sande

Misschien is het je al wel opgevallen, maar het huis waar Fred en Mario van Kessel (broers en de huidige eigenaren) in geboren zijn, is afgelopen week omgestoten. Er komt een nieuw pand voor in de plaats. Natuurlijk wordt alles gebouwd van herbruikbare materialen. “Circulair noemen ze dat met een duur woord. Tegenwoordig heeft iedereen daar de mond van vol, maar wij doen dat al zestig jaar. Het is voor ons heel normaal. We weten niet anders, omdat we het altijd zo gedaan hebben”, legt Fred uit hoe opa Toon destijds al werkte.

Anekdotes
Opa Toon van Kessel stond letterlijk aan de wieg van het bedrijf. Bij hem begon de zaak, maar hij zette ook Mart op de wereld, die de onderneming later overnam. Nu is het de beurt aan Fred en Mario, maar Fred’s zoon Danny is inmiddels eveneens betrokken. Dat maakt de broers trots. Wat is dat toch? Slopen en de familie van Kessel… Wie met de broers praat, ziet de twinkeling in de ogen wanneer het over slopen gaat. Dan komen de anekdotes op tafel over bijvoorbeeld de sloop van de huizen aan de route van de A50 in Sint-Oedenrode, of het afbreken van complete kloosters, zoals bij Odendael, vroeger in het hart van Rooi. “We hebben wel duizenden anekdotes”, lacht Fred. Behoefte om ze allemaal te vertellen heeft hij niet. De Van Kessel’s spreken liever met hun handen.

DNA
Want slopen, dat kunnen ze. Je kunt je het bijna niet meer voorstellen, maar vroeger werd alles met de hand gedaan. Toen hadden ze nog niet de geavanceerde machines die er nu wel zijn. Fred had al vroeg door dat ze goede apparatuur moesten hebben om mee te kunnen, of om er zelfs bovenuit te steken. Dat leverde zijn vader bergen stress op. “We hadden daar wel eens ruzie over. Hij was natuurlijk gewend om op zijn manier te werken en vond die machines niet nodig. Als ik ze toch aanschafte dan was hij het daar niet altijd mee eens”, weet Fred nog als de dag van gisteren. “Toch hebben we altijd goed vooruit kunnen denken. Dat is volgens mij wel één van de belangrijkste redenen dat we nu nog bestaan.” Natuurlijk is een reden ook dat het vak van vader op zoon wordt doorgegeven. Klaarblijkelijk heel natuurlijk, want Fred wilde al jong niet anders en ook zijn zoon Danny was op zijn achttiende glashelder: “Ik ga slopen”, zei hij eens tegen zijn vader. Het kan niet anders dat het een DNA-kwestie is.

Hout
Hout is altijd een specialisme geweest van Sloopwerken van Kessel. Tegenwoordig kunnen ze alle onderdelen en materialen in een pand heel nauwkeurig beoordelen en verwerken, maar opa was expert in hout. Hij was het liefst daarmee bezig. Die kennis gaf hij door aan zijn zoon en ook Fred en Mario kregen dat later mee. Wanneer de mannen een pand slopen, dan gaan ze aan de slag met het verwerken van de materialen. Alles wordt doorverkocht of gemaakt tot een ander product. “Het is gewoon kei mooi werk”, zegt Fred, die over een tijdje het stokje zal overdragen aan Danny.

Maar zover is het nog niet. Er wachten altijd weer nieuwe, grote en mooie projecten in de sloopwereld van de familie. Ondertussen gaan ze ook iets opbouwen op de grond die ze na zestig jaar huren hebben gekocht. Ook hierin kijken ze weer vooruit. Dat geel met zwarte logo op de weg tussen Schijndel en Rooi zal nog lang zichtbaar zijn.

Meer informatie: www.sloopwerkenvankessel.nl