
Frans Alkemade 1925-2015 huisarts en vooral kunstenaar
Roois nieuwsSint-Oedenrode – Het is honderd jaar geleden dat de Rooise huisarts en kunstenaar Frans Alkemade werd geboren. Tien jaar geleden overleed hij en liet een grote kunstschat na. Voor het Roois Kultuur Kontakt was dat aanleiding om een expositie van de werken van Alkemade te organiseren. Zondagmiddag werd deze expositie onder grote publieke belangstelling in Mariëndael geopend.
De ouders van Frans Alkemade kwamen in het begin van de jaren ’20 van de vorige eeuw naar Sint-Oedenrode en startten hier een huisartsenpraktijk. De dokter had een motor om zijn visites te rijden en volgens zijn kleinzoon Floris Alkemade is het een wonder dat de familie Alkemade bestaat. “Als de motor in de winter niet wilde starten, dan hield opa een brandende krant voor de carburateur en dan startte de motor altijd. Dat daar geen ongelukken bij zijn gebeurd is een wonder”. In de presentatie die de familie Alkemade samenstelde is een foto van opa op de motor te zien uit 1925, ook het jaar dat zoon Frans werd geboren.
Frans leerde zichzelf tekenen en op het scherm van Mariëndael zijn werken te zien die Frans in de eerste oorlogsjaren maakte. Zijn werk kenmerkte zich in die tijd tot een realistische weergave van Rooise gebouwen en landschappen. “In die tijd zat Frans in Eindhoven op een kostschool bij Augustijnen, een plaats waar hij het niet bijzonder naar zijn zin had”, zo vertelt zijn zoon Floris het aanwezige publiek.
“Frans wilde graag kunstenaar worden, maar dat zagen zijn ouders niet zo zitten. Er werd echter een goed compromis bereikt. Frans zou in Amsterdam zowel medicijnen als kunst gaan studeren.
Lees woensdag verder in DeMooiRooiKrant































