Al jaren is dit geen fontein meer.
Al jaren is dit geen fontein meer. Foto: Senna Raiu

Fontein, kunstwerk of helemaal weg?

Gemeentenieuws

Meierijstad – De gemeente Meierijstad wil de toekomst van haar fonteinen en waterkunstwerken waarborgen. In de gemeente zijn er momenteel veertien fonteinen, variërend van opvallende installaties op de Markt in Schijndel en Veghel tot kleinere elementen op het Dorpsplein in Olland. De leegstaande fontein in de voortuin van het bezoekerscentrum in Sint-Oedenrode vormt al jaren een doorn in het oog voor de buurt.

De kwaliteit van de fonteinen verschilt aanzienlijk en enkele zijn door achterstallig onderhoud volledig uitgeschakeld. “Met het in de begroting opgenomen bedrag willen we een grondige inspectie uitvoeren en, waar nodig, modernisering doorvoeren”, zo laat een woordvoerder van de gemeente weten. Bij deze beoordeling zal niet alleen gekeken worden naar de staat en functie van de fonteinen, maar ook naar hun oorsprong, duurzaamheid en de kosten om ze weer aan de eisen van deze tijd te laten voldoen. De eerste vraag is of de fontein behouden moet blijven als waterelement, als kunstwerk zonder watervoerend deel, of mogelijk helemaal kan vervallen, zo stelt de woordvoerder.

Hoewel er een aanvraag voor budget is ingediend in de begroting van 2025, is er momenteel nog geen goedkeuring van de gemeenteraad. Minimaal drie fonteinen zijn op dit moment niet in gebruik, en om deze achterstand aan te pakken, heeft de gemeente gekozen voor een collectieve beoordeling in plaats van individuele oplossingen.