VPTZ: werk zowel als vrijwilliger en coördinator de moeite waard om te doen
Roois nieuws Je hoort vaak als je als coördinator op intake gaat: ”VPTZ, daar heb ik nog van gehoord. Had ik geweten van hun bestaan dan had ik veel eerder aan de bel getrokken. ”Vijftien jaar geleden zag ik, Nellie van Hout, een advertentie in de krant waarin men vroeg naar vrijwilligers die ‘s nachts wilden waken bij terminaal zieke mensen. In de voorafgaande jaren had ik mijn beide ouders mee verzorgd in de laatste fase van hun leven. Ik zag de advertentie en wist ik meteen “dit wil ik doen”. Uit ervaring wist ik hoe zwaar en waardevol het kan zijn om 24 uur per dag voor iemand te zorgen. Je wordt bij de VPTZ niet in het diepe geworpen. Ik kreeg eerst een intake gesprek waarin ze keken of ik geschikt was voor dit werk. Belangrijk is dat je je aan kan passen aan de normen en waarden in een gezin. Dit heeft te maken met respect en aanpassingsvermogen. Heel belangrijk is dat de cliënt samen met zijn mantelzorgers het voor het zeggen heeft. Het is vanzelfsprekend dat je je eigen zaken niet met de cliënt bespreekt. Goed kunnen luisteren, een open houding, evenwichtigheid en doorzettingsvermogen zijn eigenschappen die je ook moet bezitten.
Daarna krijg je een uitgebreide opleiding zodat je goed toegerust aan de slag kunt. Je kunt door er alleen maar ”te zijn“ zoveel betekenen. Het geeft een goed gevoel dat de mantelzorger kan slapen en zodoende ‘s morgens weer uitgerust aan de dag kan beginnen. Na twee jaar werd ik door de projectleider gevraagd of ik interesse had om coördinator te worden. Ik vond dit een mooie uitdaging en ik mag wel zeggen dat dit werk mij op het lijf geschreven is. Om een goede gesprekspartner te kunnen zijn met de professionals heb je een verpleegkundige achtergrond nodig.
Als vrijwilliger ga je helemaal voor die ene situatie, terwijl je als coördinator breder moet kunnen kijken.
Je werkzaamheden als coördinator zijn heel divers. Je gaat op intake om goede randvoorwaarden te scheppen voor je vrijwilligers zodat ze optimale ondersteuning kunnen bieden. Als coördinator werf, school en begeleid je de vrijwilligers. Ook geven we twee keer per jaar bijscholing (themadagen). Voor de inzet worden vrijwilligers geïnstrueerd en er wordt dagelijks geëvalueerd. Zo kun je het proces van cliënt en mantelzorger volgen en als intermediair functioneren naar andere organisaties. Daarnaast participeer je ook in verschillende overlegvormen zoals o.a. in het Palliatief Netwerk. Regelmatig is er ook overleg met de diverse thuiszorgorganisaties.
Samengevat is dit werk dat mij een erg goed gevoel geeft. Iets kunnen betekenen voor de cliënt en zijn mantelzorger in de laatste fase, is waar je al je voldoening uit kunt halen. Heeft u interesse om VPTZ vrijwilliger te worden? Op 10 september start er weer een basistraining. Voor meer informatie, kunt u de website raadplegen www.vptz-uden-veghel.nl. E-mail info@svptz.nl of tel. nr.: 0413-820305 of 06-12114606











