Bezig zijn met wat nog wel kan
Roois nieuws Je bent gezond, hebt een gezin en een leuke baan. Het leven loopt gesmeerd. Tot op de dag dat je hoort dat je een ongeneeslijke ziekte onder de leden hebt. Alles stort in. Je bent niet meer gezond, er is veel verdriet en je raakt je baan kwijt. Sanne Graven uit Sint-Oedenrode (1970 – 2010) maakte het mee. Ze ontdekte een persoonlijk talent om met die diagnose om te gaan. Door actief te blijven kreeg ze levenskracht. Bij de pakken neer zitten was niets voor haar. In 2009 startte ze met de Stichting Kanker en Talent. Na haar dood bleef haar man, Mari van de Rijt, zich inzetten voor het initiatief. Het heeft al veel mensen geholpen.In haar kleurrijke woonkamer in Nuenen ontmoet ik Ellen Berens. Overal in huis hangen schilderijen en andere decoratieve knutselwerken, door de Nuenense zelf gemaakt. Als je haar voor het eerst ziet, zou je niet zeggen dat ze al tien jaar kanker heeft. Ze oogt levenslustig en praat honderduit. “In de ochtend heb ik vaak genoeg energie, maar na 16.00 uur ben ik helemaal gesloopt. Ik probeer dan ook alles voor die tijd gedaan te hebben”, glimlacht ze. Ook Rooienaar Mari van de Rijt zit aan tafel. Hij en Ellen kennen elkaar pas net. Door de Stichting Kanker en Talent zijn ze in contact gekomen. Mari legt uit wat de Stichting inhoudt. “Mensen die al lang in behandeling zijn, bieden we aan om in gesprek te gaan met onze consultant, om op zoek te gaan naar talent en zingeving. Mijn vrouw was dramadocente en kwam er tijdens haar ziek zijn achter dat ze veel levenskracht haalde uit actief bezig zijn. Daarom bleef ze zoveel mogelijk op haar school actief. Het gaf haar vertrouwen dat ze nog steeds iets kon en dat ze nog iets betekende voor de mensen om haar heen. Om dit gevoel door te geven aan anderen richtte ze de Stichting op. Ik heb haar daarmee geholpen. Toen ze overleed viel de pijler weg, de grote initiator. Met een paar mensen besloten we om het door te zetten. Inmiddels hebben we zo’n 15 tot 20 mensen geholpen. Verspreid over heel Nederland.”
“Ik las op internet over het ontdekken en herontdekken van je eigen talent, om vervolgens dat talent te gaan ontwikkelen, met als doel dat mijn kwaliteit van leven beter wordt. ”, neemt Ellen over. “Ik vond het meteen heel erg interessant en besloot om te bellen. Al vrij snel kreeg ik een coach toegewezen. Die is een paar keer langsgekomen om te praten Door diepgaande gesprekken te voeren kwamen we tot een slotsom. Ik schilderde al een tijd, dus je zou zeggen dat ik mijn talent al had gevonden. Toch kwam er iets heel anders uit. We kwamen tot de conclusie dat de manier waarop ik mijn leven leid, aansluit bij de filosofie van de levenskunst. Ik kreeg het advies om mijn positieve kijk op het leven verder uit te dragen. Toeval, want ik vroeg me al eerder af wat ik zou kunnen betekenen voor anderen, met name kankerpatiënten.”
“Het is belangrijk om doelen te stellen”, vervolgt Ellen. “Iedere dag beschouw ik als een geschenk. Vorig jaar kreeg ik wederom uitzaaiing van kanker in mijn hoofd, maar het heeft me er niet van weerhouden om iedere dag te genieten van het leven. Door de conclusie van mijn coach ben ik me gaan richten op het schrijven van een blog. Ik maakte zelfs een promotiefilmpje voor de stichting, zie www.kankerentalent.nl. Ook ben ik op uitnodiging van de stichting gaan praten voor het personeel van het Integraal Kanker Instituut om vanuit de positie als cliënt te vertellen over het geweldige werk van Kanker en Talent. Op deze manier wil ik mensen bewust maken, maar vooral ook helpen. Ik wist vooraf niet of de mensen mijn blog gingen lezen. Al was het er maar eentje, als ik die persoon er maar mee kan helpen, dat is het belangrijkste.” Inmiddels hebben de mensen de weg naar haar blog gevonden. Mari is blij met het feit dat Ellen nu fungeert als een vrijwillig ambassadeur van Kanker en Talent. “Ellen schrijft zeer inspirerende dingen. Daar kunnen veel mensen kracht uit halen. Laten we hopen dat de Stichting zich als een olievlek verspreidt en dat we veel mensen leren omgaan met het leven met kanker in plaats van op het sterven met kanker.”
Ellen is naast het schrijven nog steeds actief bezig met schilderen. De opbrengst van de verkoop gaat voor de helft naar Stichting Kanker en Talent. Van 2 april tot 30 juni exposeert ze in Zorgcentrum Odendael. U bent welkom om de expositie te komen bekijken. De blog van Ellen is te vinden op www.gelukkigbewust.nl











