Het bord bij de Kienehoef.
Het bord bij de Kienehoef.

Windmolens tussen Rooi en Schijndel nog jaren op politieke agenda

De discussie over windmolens op de Rooise en Schijndelse Heide is voorlopig nog niet voorbij. Integendeel: volgens een nieuwe raadsinformatiebrief van het college blijft het onderwerp de komende jaren nadrukkelijk op de politieke agenda staan. De gemeente Meierijstad zet een meerjarig traject in gang om te onderzoeken of windenergie in het gebied haalbaar is en onder welke voorwaarden.

De basis voor het vervolgtraject werd gelegd op 13 november 2025. Toen stemde de gemeenteraad in met het verder verkennen van de mogelijkheden voor windenergie in het zoekgebied Rooise/Schijndelse Heide, ten westen van de Schijndelseweg. Dat besluit leidde tot felle debatten in de raad en tot veel reacties onder inwoners. Voorstanders wilden eerst feiten op tafel, tegenstanders vreesden dat het onderzoek een opmaat is naar plaatsing van windmolens. Wat het besluit níet betekende, was een directe keuze voor windmolens. Het ging nadrukkelijk om het starten van een onderzoekstraject.

Twee documenten vormen de basis
In de raadsinformatiebrief legt het college uit hoe dat traject er in 2026 uit gaat zien. Centraal staan twee documenten. Allereerst komt er een Notitie Reikwijdte en Detailniveau (NRD). In dit document wordt vastgelegd welke onderwerpen in het plan-milieueffectrapport onderzocht gaan worden. Het gaat onder meer om geluid, natuur, landschap en gezondheid. De NRD bepaalt daarmee de inhoudelijke kaders van het onderzoek. Daarnaast wordt gewerkt aan een Gebiedsprofiel Rooise–Schijndelse Heide. In dat profiel wordt beschreven wat het gebied bijzonder maakt, wat behouden moet blijven en welke ontwikkelingen mogelijk zijn. Windenergie wordt daarbij niet los bekeken, maar in samenhang met andere ruimtelijke opgaven in het gebied.

Externe partij en rol van inwoners
Voor het opstellen van de NRD en het gebiedsprofiel schakelt de gemeente een externe partij in. In het eerste kwartaal van 2026 start hiervoor een aanbesteding. Die partij gaat samen met bewoners en andere betrokkenen aan de slag. Vanaf het tweede kwartaal van 2026 wil de gemeente bijeenkomsten organiseren voor inwoners. Tijdens die bijeenkomsten kunnen vragen worden gesteld, zorgen worden gedeeld en ideeën worden ingebracht. Omwonenden zijn inmiddels per brief geïnformeerd en geïnteresseerden kunnen zich aanmelden voor een nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.

Planning loopt door tot 2028
De planning die nu is gedeeld, laat zien dat het dossier nog een lange adem vraagt. In het derde kwartaal van 2026 beslist de gemeenteraad of de NRD en het gebiedsprofiel worden vastgesteld. In 2027 volgt de uitwerking van het plan-milieueffectrapport, een uitgebreid onderzoek naar de gevolgen voor milieu, gezondheid en leefomgeving. Ook wordt dan bekeken of extra voorwaarden voor windenergie nodig zijn.

In 2028 neemt de gemeenteraad besluiten over het planMER, de gebiedsaanpak en eventuele voorwaarden voor windenergie. Het kan zijn dat er tegen die tijd ook nieuwe landelijke regels zijn. Pas na 2028, en alleen als de raad dat besluit, kan een volgende fase starten richting concrete plannen.


Communicatieborden speelplekken
Meierijstad geplaatst

De gemeente Meierijstad zet zich in voor spelen en speelgelegenheden waarbij iedereen mee kan doen. Daarom zijn er vandaag bij drie grote speelplekken in de gemeente speciale communicatieborden geplaatst. Kinderen en volwassenen die niet kunnen praten, een communicatieve beperking hebben of moeite hebben met de Nederlandse taal, kunnen zo toch makkelijker met elkaar communiceren.

De communicatieborden bevatten veel verschillende afbeeldingen. Deze kunnen worden aangewezen om iets duidelijk te maken en zo te ‘praten’ met plaatjes. Bijvoorbeeld om aan te geven dat je gaat schommelen of om een ander uit te nodigen om samen te klimmen. Er is gekozen voor plaatsing in drie verschillende kernen van de gemeente, op plekken waar veel kinderen samen spelen. De borden zijn te vinden bij de speelplekken aan de Cornelis Trompstraat in Schijndel, bij Streekpark Kienehoef in Sint-Oedenrode en aan het Ketelven in Veghel. Op elk bord staat uitgelegd hoe het gebruikt kan worden. Via een QR-code op het bord is een instructiefilmpje te bekijken. Wethouder Jan van Burgsteden is blij dat de borden er nu staan: “Iedereen moet kunnen meedoen, ook bij het spelen. Met deze communicatieborden zorgen we ervoor dat kinderen makkelijker met elkaar kunnen communiceren. Dat maakt onze speelplekken nog leuker en toegankelijker voor iedereen. Ik hoop dat de borden drempels wegnemen en dat taal geen barrière meer is om samen te spelen en mee te doen.” De aanleiding voor de plaatsing was een unaniem aangenomen motie eind 2024, waarin de gemeenteraad meer aandacht vroeg voor inclusie en toegankelijkheid bij de uitvoering van de speelvisie. Het college heeft hier nu uitvoering aan gegeven door de inzet van deze borden.

Afhankelijk van het gebruik en de ervaringen kunnen in de toekomst ook op andere plekken dergelijke borden worden geplaatst. De communicatieborden zijn ontwikkeld door ISAAC-NF, een internationale belangenorganisatie die zich inzet voor mensen met een communicatieve beperking.