
Al 30 jaar een onmisbare kracht
Bij toneelvereniging Klavertje Vier in Nijnsel draait het niet alleen om de spelers op het podium. Achter de schermen werken toegewijde vrijwilligers hard om elke voorstelling tot een succes te maken. Eén van die onmisbare krachten is Maarten, die al 30 jaar actief is bij de vereniging.
Maarten rolde de vereniging binnen via zijn vrouw Rieky, die destijds meespeelde bij de toneelclub van de plaatselijke NCB. “Vanuit die club is Klavertje Vier ontstaan,” vertelt hij. Wat begon met hand- en spandiensten, groeide uit tot een steeds grotere rol. “Toen Klavertje Vier een oefenruimte zocht, hebben we onze garage ter beschikking gesteld. Van het een kwam het ander: eerst 15 jaar decorbouw en inmiddels al 15 jaar geluidstechniek.” Als geluidsman zorgt Maarten ervoor dat het publiek elke speler luid en duidelijk kan horen. “Samen met Ad Vossenberg zorg ik voor de headsets en de introductiefilm van de spelers. Ik regel het mengpaneel en Ad verzorgt de achtergrondgeluiden.”
Het werk vereist veel voorbereiding en samenwerking. “Vooraf testen we of alleen headsets voldoende zijn, of dat we extra microfoons en speakers nodig hebben. Tijdens try-outs en de generale repetitie stellen we het geluid af op de spelers. Daarna is het een kwestie van bijsturen tijdens de uitvoeringen.” In de afgelopen 30 jaar zag Maarten de geluidsopstelling sterk veranderen. “Vroeger werkten we met enkele microfoons op het podium of in het decor. Nu heeft elke speler een eigen headset, wat zorgt voor veel betere geluidskwaliteit en meer controle over volume en toonhoogtes.” Wat Maarten het leukst vindt om te doen is om de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van geluidsapparatuur uit te proberen en toe te passen tijdens de uitvoeringen. De grootste verandering, volgens Maarten, is dat door de jaren heen het spel, de regie, de acteurs, de apparatuur voor geluid én licht steeds professioneler zijn geworden.
Tijdens voorstellingen kan er altijd iets misgaan. “Ik heb weleens een storing gehad door het 5G-netwerk, waardoor de headsets ineens allemaal uitvielen. Ook heb ik een keer een scène meegemaakt waarin spelers door hun bed zakten, een beamerscherm dat opeens naar beneden kwam bijna op een van de hoofden van een speler en een buste spontaan van de sokkel viel.” Zelf op het podium staan? “Nee, laat mij maar lekker achter de schermen werken.” En stoppen als vrijwilliger? “Daar denk ik niet over na. Zolang ik gezond blijf, ga ik door, samen met mijn vrouw Rieky, die ook vrijwilliger is.” Aan mensen die overwegen om zich als vrijwilliger aan te sluiten bij Klavertje Vier heeft Maarten een duidelijke boodschap: “Gewoon doen! Het is een geweldige club en vele handen maken licht werk.”
Toneelvereniging Klavertje Vier speelt dit jaar Pepermuntje met een Hoogtepuntje. Een hilarische komedie geschreven door Rob van Vliet. Voorstellingen op 28-29 maart en 2-4 en 5 april in de Beckart in Nijnsel. Lachen gegarandeerd. Voor Kaarten en verdere informatie: www.klavertjeviernijnsel.nl.