Stefan van der Steen heeft de dagbesteding onder zijn hoede.
Stefan van der Steen heeft de dagbesteding onder zijn hoede. Foto: Hans van den Wijngaard

Hoeve Arbeidslust zal weer in oude glorie herrijzen

Samen met de Noordkade in Veghel en de Vlagheide is het streekpark Kienehoef een van de drie recreatiecentra in de gemeente Meierijstad. Waar de Noordkade vooral een rol heeft in het culturele leven, zijn de Vlagheide en streekpark Kienehoef vooral voor recreatieve ontwikkelingen aangewezen. Het streekpark Kienehoef heeft de afgelopen jaren een ware metamorfose ondergaan. In een vierluik besteedt DeMooiRooiKrant aandacht aan de positieve ontwikkelingen in dit gebied. Vandaag aandacht voor Hoeve Arbeidslust, de plaats waar de Kienehoef eigenlijk is geboren.

Hoeve Arbeidslust is de plaats waar de wieg van de Kienehoef stond. Rond 1793 werd ene Jacob Kien eigenaar van een groot aantal gronden in Sint-Oedenrode. Op Rijsingen bouwde hij de Hoeve Arbeidslust om zich daar te vestigen. De Hoeve Arbeidslust werd in de volksmond al snel omgedoopt tot Kiens Hoeve, dat in de loop van de jaren verbasterde tot Kienehoef. Echter raakte de Hoeve Arbeidslust in verval en de relatie met de Kienehoef werd steeds minder. Dat gaat nu veranderen. De broers Rob en Roel Jansen kochten samen met de broers Robert en Paul Hellings onlangs de Hoeve Arbeidslust en zij willen hiervan weer de spil maken van streekpark Kienehoef, net zoals dat meer dan tweehonderd jaar geleden eigenlijk ook al het geval was.

“Wij willen Rooi nog mooier maken”, antwoorden de vier nog net niet in koor op de vraag waarom ze de Hoeve Arbeidslust hebben gekocht. Maar de ideeën en de plannen van de vier compagnons gaan verder dan alleen het pand. “Bij de boerderij hoort zo’n 24 hectare grond, een deel van die grond gaan we gebruiken om streekproducten te verbouwen. Deze producten worden gebruikt in de keuken van de Helden van Kien, maar zijn straks ook te koop via een webshop en bij de buitenbar van ‘de Helden’. Daarbij willen we samenwerken met andere leveranciers van streekproducten”, vertelt Rob Jansen.

Daarnaast hebben de nieuwe eigenaren van de Hoeve Arbeidslust ook een overeenkomst met boomkwekerij Van den Berk gesloten. De inmiddels wel wereldberoemde Boskantse boomkweker gaat op een bijzondere wijze bomen telen op een aantal percelen. Tussen de bomen wordt kruidenrijk gras gezaaid en daar zullen brandrode runderen gaan grazen. De boomgaard met het beroemde Appelhuisje willen de vier ondernemers nieuw elan geven met verschillende soorten fruit, dat ook weer zal worden afgezet bij de Helden van Kien en in de toekomst via de streekwinkel.

“Wij willen Rooi nog mooier maken”, antwoorden de vier nog net niet in koor.

Je zou denken aan plannen geen gebrek, maar toch staat het viertal nog steeds open voor nieuwe ideeën. Rob: “Als er mensen zijn die leuke plannen hebben, dan mogen ze zeker contact met ons opnemen. Als het plannen zijn die aansluiten bij onze sociale waarden, bij de waarden van het gebied en flexibel en veerkrachtig zijn, dan willen wij graag met de initiatiefnemers kijken naar de mogelijkheden. Een van de plannen die er al zijn, is het ombouwen van Hoeve Arbeidslust tot zorgboerderij.”

“In het park Kienehoef, bij de Helden van Kien en op de Kinderboerderij zijn ze vorig jaar al gestart met dagbesteding. Veel mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt vinden nu al een zinvolle en vooral leuke dagbesteding bij ons. We zijn op dit moment ook op zoek naar nog meer parkhelden, boerenhelden en keukenhelden”, zegt zijn broer Roel. “Als we straks de boerderij op hebben geknapt, dan kunnen we ook daar voor deze mensen iets moois maken. Hoe dat precies vorm gaat krijgen weten we nog niet, maar we zijn daarover al druk in gesprek.”

De plannen die de vier hebben zijn groot. Zelfs zo groot dat ze met alleen het vaste personeel en de mensen vanuit de dagbesteding niet zijn te realiseren. “Daarom zijn vrijwilligers ook van harte welkom om mee te helpen om dit stukje Rooi weer mooi te maken. Zeker in de moestuin en straks ook in de fruitboomgaard is veel werk te doen. Wie het leuk vindt om mee te helpen is van harte welkom. Bij dit soort vrijwilligerswerk moet je niet denken aan vaste roosters of de verplichting om elke week een aantal uren te komen. Nee, vrijwillig is vrijwillig. Wie zin heeft om in de moestuin te werken of in het park te klussen, die mag zich altijd melden, dan kijken we in overleg wat er mogelijk is. En uiteraard kun je als je meehelpt in de moestuin ook zelf een stukje van de oogst mee proeven!”, vertelt Roel.

Ook voor het publiek ontstaan er veel mogelijkheden. Zo zullen er vanaf Arbeidslust straks huifkartochten door het streekpark worden gehouden. De huifkar, die altijd door Frans Bekkers door Rooi is gereden, heeft nu een nieuwe standplaats op Hoeve Arbeidslust. Toeristen en groepen kunnen het streekpark dan vanuit een heel andere dimensie beleven. Maar ook komen er rondleidingen op de boerderij, dit allemaal vanuit uitjesrooi.nl . Het voornemen van de vier ondernemers om Rooi verder op de kaart te zetten is bij hen zeker in goede handen.

Wie op zoek is naar een mooie dagbesteding, als vrijwilliger mee wil helpen of interessante ideeën heeft, kan contact opnemen via info@arbeidslust.nl.