Eric Staals steekt een jonge zaailing
Eric Staals steekt een jonge zaailing Foto: Hans van den Wijngaard

Duizenden nieuwe bomen planten

Als het aan Rooienaar Eric Staals ligt, worden er de komende jaren duizenden nieuwe bomen geplant in Rooi. Daarvoor wil de Rooienaar de komende periode zaailingen steken, dat zijn jonge boompjes die spontaan onder de moederboom groeien. Die zaailingen kuilt Eric bij de Helden van Kien tot het voorjaar op en ook heeft hij eikels en kastanjes verzameld om die te zaaien en ook zo jonge boompjes te kweken.

“Toen ik een aantal jaren geleden een documentaire zag, ging er bij mij een knop om. Als we zo doorgaan met onze aarde, dan helpen we die met zijn allen naar de knoppen”, zo begint Eric zijn betoog. “Ik ben toen gaan zoeken naar een manier waarop ik ook een steentje bij kan dragen om de zich aanwendende klimaatramp te keren en kwam toen uit bij de website www.meerbomen.nu. Daar las ik over het steken van zaailingen en deze te verdelen onder mensen die graag één of meerdere bomen willen hebben. Dat kunnen bomen in tuinen zijn, maar ook groensingels langs weilanden of rond boeren erven zijn heel geschikt en het kost niets, want de boompjes zijn helemaal gratis.


Onder elke boom groeien zaailingen, die meestal weg worden gemaaid.


“Een jaar geleden heb ik de eerste tweehonderd zaailingen opgehaald in de buurt van Utrecht. Die zijn bij de zorgboerderij aan de Lieshoutseweg geplant. Toen dacht ik: dat moet toch ook met Rooise zaailingen kunnen en ben me nog meer in de materie gaan verdiepen”, zegt Staals. “Ik heb daarom contact gezocht met de gemeente en gevraagd of dat we zaailingen mogen steken, want je mag niet zomaar in gemeentegrond graven. Bij de gemeente Meierijstad waren ze enthousiast over mijn plan. We krijgen zelfs een klusaanhanger om de zaailingen op te halen en rond te brengen”.

Het idee is eigenlijk heel simpel. Onder elke boom groeien zaailingen, die meestal weg worden gemaaid of onder de boom gewoon geen kans krijgen om door te groeien en dat is eigenlijk jammer. Het zijn bomen die je gratis van de natuur krijgt, met een klein beetje moeite kun je die bomen wel een kans geven om door te groeien tot een grote stevige trotse boom. Daarom wil Eric die zaailingen met een aantal vrijwilligers gaan ‘oogsten’ en gedurende de wintermaanden in een bomenhub opslaan. Met de Helden van Kien heeft Staals een deal, dat de bomen bij de moestuin opgekuild mogen worden. In het voorjaar kan iedereen die dat wil, daar één of meerdere bomen op komen halen. Zouden er bomen over blijven, dan kunnen die daar ook nog een jaartje aansterken.

Omdat Eric al het werk dat er bij het oogsten en uitgeven van zaailingen komt kijken niet alleen kan doen, is hij op zoek naar mensen die hem daarbij willen helpen. Het maakt niet uit of je wilt helpen bij de oogst of bij het coördineren van de uitgifte van de bomen. Ook mensen die plaats hebben om in het voorjaar bomen te planten mogen zich bij Eric melden, net zoals dat ook de mensen die zelf zaailingen hebben van harte welkom zijn om daar weer een ander gelukkig mee te maken.

Eric Staals hoopt dat hij op deze manier een bijdrage kan leveren in de strijd tegen de opwarming van de aarde. Elke boom die groeit neemt CO2 op en levert daarmee een bijdrage tegen de opwarming van de aarde. Daarom wil Eric zoveel mogelijk mensen betrekken bij zijn plan, zo zal de Jeugdnatuurwacht komen helpen bij het oogsten van zaailingen en heeft de Rooienaar ook alle Rooise basisscholen aangeschreven met de vraag of zij aandacht aan het project willen besteden. Want zo zegt Eric: “Ik doe het niet voor mijzelf, maar voor de generatie van mijn kinderen”.

Als u geïnteresseerd bent in het plan van Eric Staals om bomen meer kansen te geven, dan kunt u kijken op https://meerbomen.nu/over-de-actie/meerbomennu-methode/. Voor meer info over het Rooise project kunt u mailen naar h.staals3@chello.nl.

foto bij vervolg van artikel